niedziela, 16 września 2012

Jak podłączyć gramofon ?


Witam !!! W dzisiejszym artykule zajmiemy sie podstawową sprawą mianowicie podłączeniem gramofonu. Sygnał z wkładki gramofonowej musi zostać wzmocniony napięciowo oraz prądowo do poziomu który wystarczy do napędzenia głośnika. Wartość napięcia na wyjściu wkładki gramofonowej wynosi zwykle 0.25mV-2mV dla wkładek MC(moving coil-wkładka z ruchomą cewką oraz 1mV-10mV(mV-miliVolt=1V/100)dla wkładek MM(moving magnet-wkładka z ruchomym magnesem). Opis wkładek MC i MM oraz różnice między nimi opiszemy w odzielnym artykule. Sygnał z wkładki musi zostać poddany wstępnemu wzmocnieniu ponieważ współczesne wzmacniacze nie oferują zwykle wejścia gramofonowego stosujemy urządzenie zwane przedwzmacniaczem.

Preamp bez regulacji

Zadaniem przedwzmacniacza jest wzmocnienie wartości napięcia do wartości od 0.7 do 2 Voltów (w technice scenicznej nawet do 4V). Przedwzmacniacze występują w wersjach bez regulacji(urządzenie posiada tylko wejście i wyjście nie ma możliwości ingerencji w wartość sygnału) oraz z regulacją(możemy ustawić głośność EQ poziom wyjścia sygnału dla wyjścia rekord, głośność na słuchawkach, itp..
Regulacja głośności i prosty EQ w preampie

Wtyk RCA
Po wzmocnieniu sygnału w przedwzmacniaczu podajemy go na wejście końcówki mocy(wzmacniacz). Zadaniem końcówki mocy jest nadaniu sygnałowi odpowiedniej wartości napięcia i zapewnienie wydajności prądowej do napędzenia głośnika. Zasada działania końcówki mocy jest podobna do przedwzmacniacza.Sygnał jest dalej wzmacniany do wartości dochodzących do 70 V. Różnice w działaniu obu urządzeń będą szczegółowo opisane w osobnym artykule. Do podłączenia wszystkich sygnałów stosuje się obecnie wtyki typu RCA(chinch). W starszych aplikacjach spotykane są złącza DIN które można spokojnie przerobić na złącza RCA. Dodatkowo gramofon należy uziemić do przedwzmacniacza. Przy każdym gramofonie znajduje się przewód ekranujący który należy podłączyć do zacisku GND w przedwzmacniaczu. Ze względu na niską wartość sygnału wkładki gramofonowej podatny on jest na zakłócenia np. bez podłączonego przewodu ekranującego będziemy słyszeć tzw. przydźwięk sieciowy składający sie z składowej podstawowej 50 Hz(częstotliwość napięcia w sieci elektrycznej) oraz jego wyższych harmonicznych. Prosty schemat podłączenia gramofonu zamieszczam na obrazku. W prawym górnym rogu odtwarzacz CD który podłączamy bezpośrednio do końcówki (wyjście sygnału zwykle 2V dla odtwarzaczy CD). W lewym górnym aplikacja gramofon=>preamp>wzmacniacz(końcówka mocy)

 Posiadając przedwzmacniacz gramofonowy jako końcówkę mocy możemy wykorzystać np. wierzę STEREO(poprzez wejście AUX), amplituner kina domowego a nawet głośniki do od komputera(pod warunkiem że są podłączane do sieci 230V, takie głośniki nazywamy "aktywnymi" -  posiadają wzmacniacz wbudowany w jedną z kolumn). Dzięki przedwzmacniaczowi możemy również zgrać naszą płytę na komputer. Z wyjść preampu podłączamy kabel do wejścia LINE IN w naszej karcie dźwiękowej i poprzez rejestrator dźwięku (np. Sound Forge) możemy zgrać płytę winylową na komputer. 

Są to dosyć podstawowe informacje ale mam nadzieję że zrozumieliście zasadę. Dla bardziej zaawansowanych instalacji komponenty (wkładka, przedwzmacniacz, końcówka mocy) dobiera się do siebie tak aby uzyskać optymalne parametry pracy każdego urządzenia. Szerszy opis doboru urządzeń już niedługo na naszym blogu. Zostańcie z nami

3 komentarze:

  1. Czy każdy gramofon potrzebuje przedwzmacniacza? Posiadam Numark'a TT-100, czy do niego również potrzebuję przedwzmacniacz i wzmacniacz żeby podłączyć proste głośniki komputerowe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam mam pytanie posiadam gramofon dokupilem prosty przedwzmacniacz nie posiada możliwości uziemienia natomiast nie posiadam osobnego wzmacniacza mam natomiast kino domowe dekoder plus zestaw 5.1 próbowałem podłączyć ale nie ma reakcji...

    OdpowiedzUsuń
  3. Gramofony jakby nie patrzeć wracają do łask i coraz więcej osób takie ma w domu. Też dostępność płyt jest coraz większa. W sklepach gramofony są, ja na https://www.oleole.pl/gramofony.bhtml oglądałem. Są tańsze, droższe, każdy może coś dla siebie znaleźć.

    OdpowiedzUsuń