niedziela, 30 września 2012

Warszawska giełda płytowa - relacja


Siemacie!
Wejście do klubu Hybrydy
  Dzisiaj tak jak obiecywaliśmy mini-relacja z Warszawskiej Giełdy Płytowej. Na ogłoszenie o giełdzie wpadliśmy całkiem niedawno w jednym z antykwariatów w BUWie. Zapowiadało się obiecująco - comiesięczny event w warszawskim klubie Hybrydy, wjazd za darmo i do kupienia mnóstwo muzyki pod różnymi postaciami.
  Chwile po 14stej nasza rezprezentacja zameldowała się przy ulicy Złotej 7/9. Tak jak przypuszczaliśmy wszystko było zorganizowane na zasadzie pchlego targu na parkiecie klubu. Niestety od razu naszą uwagę przykuło słabe oświetlenie oraz duchota co zapowiadało znaczne utrudnienia w kopaniu.

niedziela, 16 września 2012

Jak podłączyć gramofon ?


Witam !!! W dzisiejszym artykule zajmiemy sie podstawową sprawą mianowicie podłączeniem gramofonu. Sygnał z wkładki gramofonowej musi zostać wzmocniony napięciowo oraz prądowo do poziomu który wystarczy do napędzenia głośnika. Wartość napięcia na wyjściu wkładki gramofonowej wynosi zwykle 0.25mV-2mV dla wkładek MC(moving coil-wkładka z ruchomą cewką oraz 1mV-10mV(mV-miliVolt=1V/100)dla wkładek MM(moving magnet-wkładka z ruchomym magnesem). Opis wkładek MC i MM oraz różnice między nimi opiszemy w odzielnym artykule. Sygnał z wkładki musi zostać poddany wstępnemu wzmocnieniu ponieważ współczesne wzmacniacze nie oferują zwykle wejścia gramofonowego stosujemy urządzenie zwane przedwzmacniaczem.

sobota, 15 września 2012

Kto wynalazł gramofon ?


Gramofon potocznie adapter. Urządzenie do odtwarzania płyt gramofonowych wykonanych z polichlorku winylu dawniej również z ebonitu bądź szelaku. Gramofon nie był jednak pierwszym urządzeniem które było wstanie odtwarzać dźwięk. 19 lutego 1878 Thomas Alva Edison opatentował wynalazek zwany fonografem.
Thomas Edisson z fonografem

Dźwięk

Fragment fali akustycznej
Na początku chciałbym wam przybliżyć podstawy. Mianowicie ciekawostką na dziś będzie dźwięk. Czym jest jak powstaje jak sie porusza Na początek troszeczkę suchej teorii. Dźwięk - wrażenie słuchowe wywołane falą akustyczną w ośrodku sprężystym. Ośrodkiem sprężystym może być ciecz, gaz jak i ciało stałe. Jednakże dla każdego stanu skupienia prędkość rozchodzenia dźwieku jest różna oparta na gęstości danej substancji. Fala akustyczna – rozchodzące się w ośrodku zaburzenie gęstości (i ciśnienia) w postaci fali podłużnej, któremu towarzyszą drgania cząsteczek ośrodka. Falą akustyczną nazywa się zarówno falę, która powoduje wrażenie słuchowe (dźwięk), jak i fale o częstotliwościach i amplitudach przekraczających zakres ludzkich zmysłów, ponieważ właściwości fizyczne tych fal są bardzo podobne. Źródłem dźwięków słyszalnych są ciała wprawione w drgania, których energia jest dostateczna, aby wywołać w naszym organie słuchu (uchu), najsłabsze wrażenia słuchowe.

piątek, 14 września 2012

Witamy !!!

Witamy wszystkich miłośników czarnych nośników!:) Na blogu 33 1/3 będziemy na bieżąco poruszać sprawy związane z winylami i techniką gramofonową. Kto wymyślił czarne dyski? Jak działa gramofon? Jaki sprzęt audiofilski jest dopasowany do twoich potrzeb? Na te i inne pytanie znajdziecie tutaj dopowiedź!:) Równolegle ruszamy z działem outdoor. Odsłuch naszych kolekcji, relacje z winylowych poszukiwań po miejskich zakamarkach czy wreszcie restaurowanie starych gramofonów! To wszystko i jeszcze więcej tylko u nas!:)